O moderných farbách na drevo

Antibakteriálna farba na drevoAntibakteriálna farba na drevo

Antibakteriálna farba na drevo pôsobí proti choroboplodným zárodkom a plesňou bez chemických prísad a dezinfekčných prostriedkov.

Moderné formy farieb a lakov dodávajú drevu pridanú hodnotu, ktorá je veľmi zaujímavá v rámci ochrany zdravia a výrazne lepšieho prostredia, v ktorom bývame. Zvykli sme si, že farba na drevo pôsobí ako estetický náter, zvýrazňujúci kresbu a dodávajúci farby drevnej hmote. Rovnako ju spolu s lakom chráni pred vlhkosťou, účinkami čistiacich prostriedkov a hoci aj topánkami na vysokých podpätkoch. V poriadku. Lenže nezastaviteľný vývoj v technológiách spracovania dreva (a farebný náter sem samozrejme patrí) prináša na trh farby na drevo, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti. Ak je to možné? Vlastne celkom jednoducho. Pomocou nanotechnológií.

Aby sme pochopili význam slovného spojenia antibakteriálna farba na drevo, musíme sa preniesť trochu späť do histórie, zopakovať si čo to z chémie a nazrieť do medicínskeho a fyzikálneho prostredia. U kovov, ako je striebro, meď, zinok, sú už dlhodobo známe ich antibakteriálne účinky. Obzvlášť striebro je bezpečné a efektívne. Jeho antibakteriálny účinok je známy už viac, ako 3000 rokov. Pitie vody zo strieborných džbánov a pohárov nemalo totiž len za úlohu vyzdvihovať vyšší status napr. obyvateľov Rímskej ríše, malo tiež dopomôcť im k cieľu byť zdravý.  Dnes vieme, že čím sú častice striebra  menšie, tým je zabezpečená lepšia antibakteriálna účinnosť.

Nanočastice striebra o veľkosti 20nm (1nm=9-10µ) ovplyvňujú látkovú výmenu bunkového systému baktérií a potláčajú ich „dýchanie“. Na ľudské bunky pritom nepôsobia toxicky. Testami bolo overené, že neviditeľné častice striebra likvidujú stovky patogénnych kmeňov. Medzi nich patrí napr.: escherichia coli, staphylococcus aureus, streptococcus hemolyticus B, salmonella morgana, salmonella paratyphi C, neisseria gonorrhoeae, citrobacter a bacillus foecalis alkaligenes. Baktérie navyše nezískavajú rezistenciu voči nanočasticiam striebra. Na báze týchto poznatkov boli vyvinuté špeciálne farby na drevo, ktoré naozaj môžu nosiť pomenovanie antibakteriálne. Ióny striebra vo farbách na drevo aktívne zasahujú do procesu tvorby a rastu baktérií 3 cestami:


– zabraňujú deleniu buniek,
– blokujú bunkový metabolizmus,
– zabraňujú transportu výživných látok

Aj vy hľadáte kvalitné farby? Nechajte si poradiť od odborníkov predajní Farieb a lakov a iných stavebnín z katalógu firiem, ktoré sa nachádzajú v sekcii Interiér - Farby a laky
Na týchto stránkach nájdete aj možnosť vyžiadania si cenových ponúk na stavebné práce od vami vybratých firiem.

Týmto masívne a dlhodobo ničia bunky baktérií. V praxi to znamená, že takmer sterilné prostredie už nemusí byť vytvorené z moderných stavebných materiálov, špeciálnych podlahových krytín, náterov stierok na stenách a podobne. Farba na drevo s antibakteriálnymi účinkami takéto prostredie vytvorí bojovaním s baktériami, choroboplodnými zárodkami a plesňou bez chemických prísad a dezinfekčných prostriedkov. Je jedno, či krytina napustená antibakteriálnou farbou na drevo pokrýva podlahu, steny či strop. Vždy sa jedná o veľkú plochu a teda aj o vyššiu účinnosť v priestore, kde sa impregnované drevo nachádza v akejkoľvek forme. 

Navyše tieto špeciálne farby na drevo obsahujú zložku, odolnú voči plameňu. V prípade požiaru (ak je prekročená určitá teplota) sa po povrchu rozšíri špeciálny povlak, ktorý izoluje drevo pod ním a chráni ho pred zhorením. Antibakteriálna farba na drevo na akrylátovej báze neobsahuje rozpúšťadlá, zmäkčovadlá, ani emisie akrylátovej disperzie. Riedi sa vodou. Má veľmi slabý zápach oproti iným farbám na drevo, takže ihneď po vyschnutí náteru môžete bezpečne prevádzkovať priestor, kde ste drevo natreli touto farbou.

Použitie antibakteriálnej farby na drevo je veľmi jednoduché a nevyžaduje špeciálne zručnosti a tiež nepredĺži čas práce, ktorú je potrebné vykonať. Pritom sa vôbec nemusí nanášať na hrubo. Nanočastice striebra majú len pár mikrónov, takže aj po nanesení antibakteriálnej farby na drevo môže zostať jeho kresba taká, ako pre náterom, avšak z estetického hľadiska bude kresba výraznejšia a farebnosť taká, akú si budete želať.

Ak chcete mať viac jasno v rozličných druhoch farieb, odporúčame vám článok Interiérové farby a štipka chémie


Foto: art-i-chok.com.ua
(i.n.)